Eurocell ® 300 FP.1 - Teknik Bilgi Formu

Ürün Açıklaması:
Eurocell® 300FP.1, küresel tanecikler şeklinde, şişirme maddesi olarak Pentan içeren ve alev geciktirici katkı maddesi ihtiva eden, “Genleştirilebilir Polistiren” olarak imal edilir.

Tipik Özellikler:
Taneciklerin Boyut Aralığı (mm): 1,25 – 2,50
Elek Analizi: 1.25 mm - 2.50 mm min %92
Kütle Yoğunluğu: ≈ 615 kg/m3

Uygulamalar:
Eurocell® 300FP.1, 10 kg/m3 ve altı (iki genleştirme) yoğunluklarda üretilebilen, çok iyi derecede kaynaşmış, blok kalıplamalara uygun, kısa çevrim süresi ile hızlı kalıplama sağlayan, alev geciktirmeli EPS sınıfıdır.

Eurocell® 300FP.1 genel olarak; ısı yalıtımında, düşük yoğunluklu bloklar, blok kesim kalıplar, yapı uygulamaları için blok üretiminde, ayak darbesi ve ses izolasyonu gibi uygulamalara yönelik olarak esnekleştirme tekniklerine uyuma izin veren, geri dönüşümlü (kırma ilaveli) malzeme olarak çok iyi kabul görmüştir.

Ambalaj:
Tüm Eurocell® ürünlerinin paketlenmesi standart 1100 veya 1125 kg’lık büyük torba (big-bag) ambalajlara yapılır. Ürün ile big-bag arasında bulunan muhteva yalıtımlı bir plastik iç astar ile ürünün korunması sağlanmaktadır.

Saklama:
Eurocell® 300FP.1, tercihen 25°C’yi geçmeyen iyi havalandırılmış mekanlarda saklanmalıdır. Elverişsiz hava şartları ve doğrudan güneş ışığına karşı korunmalıdır. Kısmen kullanılmış kaplar, hammadde ile astar arasında boşluk bırakmamaya özen göstererek menşeinde olduğu şekilde kapatılmalı ve kısa süre içine tüketilmelidir. Genleşme potansiyelini muhafaza etmek için, ambalajı açılmadığı sürece teslimattan sonra bir ay içerisinde dönüştürmeye başlanması önerilmektedir.

Proses:
Tanelerin genleştirilmesinden blok veya kalıpla şekillendirilmiş ürünlere kadar bütün dönüştürme prosesi buhar(su buharı) ile sevk ve idare edilir.

Eurocell® 300FP.1, iki genleştirme işlemi ile 10 kg/m3 ve altındaki yoğunluğa ulaşılabilmektedir. Elde edilecek minimum yoğunluk şişirici tipi ile proses şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Silolarda ara bekletme süresi olarak yoğunluğa, ortam ve proses şartlarına bağlı olarak 3-12 saat önerilmektedir. Doğru sonuçlar alabilmek için geri kullanım (kırma) ürününün aynı tip alev geciktirmeli malzemeden elde edildiğinden emin olunmalıdır. Özel uygulamalar için teknik servisimiz ile temas kurulabilir.

Genel Bilgilendirme:
Eurocell® 300FP.1, proses edilme ve depolama aşamalarında mutlak suretle kıvılcım ve açık alevden kaçınılmalıdır. Ürün taşıma hatları ve ürünün işlenmesi aşamasında statik elektrik oluşumuna sebep olacak tüm teçhizat ile makinaların topraklanması gerekmektedir. Aynı zamanda depolama ve proses aşamalarında taban seviyesinde havalandırma sağlanmalıdır. Alınması gereken önlemlerin tüm detaylarını içeren “Ürün Güvenlik Bilgi Formu”nu (MSDS) mutlaka inceleyiniz.

Eurocell® 300FP.1 işlenerek elde edilen ürünler, EN 13501-1 standartına göre yangına tepkisi “E Sınıfı” olarak belgelendirilmiştir. Elde edilen yoğunluk ve ortam şartlarına göre; Eurocell® 300F işlenerek elde edilen ürünlerin, proses sonrasında şişirme maddesi olarak kullanılan Pentan içerme olasılığı değerlendirilmeli ve buna karşın yeterli süre dinlendirilerek Pentan’ın ayrılması sağlanmalıdır. Alev geciktirici katkı maddesinin etkisi ancak şişirme maddesi olarak Pentan’ın tamamen elimine edilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Eurocell® 300FP.1, gıda temaslı uygulamalarda kullanılması uygun olmayıp, izin verilmemektedir.

Eurocell® 300FP.1, İzmir Türkiye ‘de üretilmektedir.

Malzeme Bilgi Güvenlik Formu için tıklayınız

Ravago Haber

  • Ravaber Ravago ailesine katıldı.

    Yılda 110.000 ton taşyünü üretim kapasitesi ile sadece Türkiye'nin değil bulunduğu coğrafyanın en büyük taşyünü üreticisi Ravaber, Rav...
    11 Ocak 2018
  • RAVAGO expands TPE manufacturing to China

    Luxembourg, Effective 18th of Feb, 2016, the Ravago Group     Luxembourg-based plastics supplier Ravago has further expanded its already-strong p...
    19 Ocak 2016