Hakkımızda

Ravago Petrokimya

1998 yılından bu yana Türkiye’de yaptığı yatırımlarla plastik sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelen Ravago, 2013 yılında Türkiye’deki tüm üretim şirketlerini Ravago Petrokimya A.Ş çatısı altına toplamıştır. Ravago Petrokimya birleşim sonrası toplam 45.000 m² kapalı alan üzerinde faaliyet gösteren 3 üretim tesisi ve 300’ü aşkın çalışanıyla Ravago’nun bünyesindeki en büyük 2. üretim tesisi konumuna ulaşmıştır. Ravago Petrokimya ISO 14000, TS 16949, ISO 9001, ISO 45001 ve ISO 27001 belgelerine aynı sanda sahip olan tek Ravago tesisidir. Ar-Ge de grubun liderliğine oturan Ravago Petrokimya farklı alanlarda uzman 30 kişilik Ar-Ge kadrosu ile bir Ar-Ge merkezi kurarak grubun teknoloji lideri konumundadır. Enplast, Eastchem, Ravago Kimya, Mahalo ve Tekpol firmalarının birleşimiyle oluşan Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. 250.000 MT üretimiyle polimer hammadde konusunda Türkiye’nin ikinci büyük plastik üreticisi konumundadır.

ENPLAST
2001 yıllından bu yana Termoplastik Elastomer  (TPE) ve Mühendislik Plastikleri (MP) üretimi alanında faaliyet gösteren Enplast, 15.000 MT mühendislik plastikleri,  40.000 MT termoplastik elastomer olmak üzere toplam 55.000 MT üretim kapasitesi ile Türkiye’nin lider teknik kompaund üreticisi konumundadır.

EASTCHEM
Monotez tarafından 2006 yılında Türkiye’nin ilk EPS (genleştirilebilir polistiren) üretim tesisi olarak kurulan Eastchem, grup bünyesine global satınalım sonrası 2012 yılında katılmıştır. Toplam 150.000 MT kapasitesiyle Eastchem, kendi sektöründe yalnız Türkiye’nin değil bölgenin lider üreticisidir.

RAVAGO KİMYA
2012’de 10 milyon €’luk yatırımla Türkiye’nin ilk Termoplastik Poliüretan (TPU) tesisi olarak üretimine başlayan Ravago Kimya, aynı zamanda grubun ilk kimya yatırımıdır. 10.000 MT TPU üretim kapasitesiyle Türkiye’nin lider üreticisi konumundadır.

TEKPOL
25 yıllık tecrübesiyle poliüretanın her alanında faaliyet gösteren Tekpol 2014 yılında gruba katılmıştır. Bugün Tekpol 300’ün üzerinde poliüretane sistemleri üretmektedir. İç pazarda olduğu kadar ihracatta da iddialı olan Ravago Petrokimya uluslar arası arenada Ravago Üretim’in 4 ana iş grubuna hizmet vermektedir.

TPE’de global lider olma hedefinde
Isıyla şekillendirilip geri dönüşümü mümkün olan sentetik kauçuk grubu olan TPE’lerin üretimi Ravago bünyesinde Türkiye, Amerika ve Almanya’da gerçekleştirilmektedir. Ravago, Ensoft® (stiren kopolimer esaslı TPE), Enflex® (EPDM esaslı TPE), Sconablend® (Stiren Kopolimer esaslı TPE) ve Ezprene® (EPDM esaslı TPE) markalarıyla Avrupa’nın ilk 3, Dünya’nın da ilk 5 üreticisi arasında. Uzakdoğu’da yapılacak yeni yatırımlarla beraber bu konuda global olarak ilk 3 oyuncudan biri olmayı hedefleyen Ravago Petrokimya 40.000 MT’lik TPE kapasitesi ve Ar-ge merkeziyle bu ürün grubunda global liderliği yürütmektedir. TPE ürünler başta otomotiv ve inşaat olmak üzere beyaz eşya, elektrik/elektronik, spor eşyaları gibi birçok sektörde yumuşak doku ve sızdırmazlık özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Mühendislik Plastiklerinde en önemli oyuncu olacak
Ravago’nun 3 kıtada faaliyet gösterdiği diğer bir ürün grubu olan mühendislik plastikleri 100oC üstündeki sıcaklıklarda,  metal veya diğer malzemeler yerine kullanılabilecek takviyeli teknik plastik grubunu içeriyor.  Grup, Ravamid® ve Enylon® (Poliamid esaslı MP), Sicoklar® (Polikarbonat Esaslı MP), Sicoter® (Polyester esaslı MP), Enflen® ve Scolefin® (Polipropilen esaslı MP) markaları altında üretim yapıyor.  Yeni yatırımları ile kapasite artışına giden RPÜ Türkiye’de bu sektörde büyüyerek en önemli oyuncu olma hedefinde. Mühendislik plastikleri başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere, elektrik/elektronik, endüstriyel ürünler sektörlerinde ağırlık/mukavemet oranları, üretim kolaylıkları ve geri dönüşüm imkânları nedeniyle tercih edilmektedir.


EPS’te Avrupa Lideri
EPS (genleştirilebilir polistiren) Ravago’nun satın almalar sonrasında Avrupa çapında bir oyuncu haline geldiği bir ürün grubu olup Styrolution ve Monotez’den alınan tesislerde Sconapor, Monocell ve Eurocell ticari markalarıyla üretilmektedir.  Ravago Petrokimya EPS konusunda grubun lider firması olma amacıyla fabrika alanında genişleme ve kapasite artırımının yanı sıra,  yeni ar-ge merkezi ve yüksek ısı yalıtımlı yeni ürün grupları üretmek için yaklaşık 10,000,000 € yatırım yapmıştır.

TPU ve PU Sistemleri ihracatında atılım
Ravago Petrokimya TPU üretimi ile girdiği poliüretan sektöründeki ürün gamına bu 2014 başında Tekpol firmasını alarak polyol ve poliüretan sistem çözümlerini de eklemiştir. Evopur® (Rijid PU), Evopol® (Polyol), Evoflex® (Yumuşak PU) ve Ravathane® (TPU) markaları altında üretim yapan Ravago Petrokimya önümüzdeki 3 yıl için en büyük hedefi dış pazarlardaki satışlarını arttırarak kuvvetli bir marka stratejisi yürütmektir.

Ravago Haber

  • Ravaber Ravago ailesine katıldı.

    Yılda 110.000 ton taşyünü üretim kapasitesi ile sadece Türkiye'nin değil bulunduğu coğrafyanın en büyük taşyünü üreticisi Ravaber, Rav...
    11 Ocak 2018
  • RAVAGO expands TPE manufacturing to China

    Luxembourg, Effective 18th of Feb, 2016, the Ravago Group     Luxembourg-based plastics supplier Ravago has further expanded its already-strong p...
    19 Ocak 2016